معرفی توانمندی شهرداری ها - تربت حیدریه - جاذبه های گردشگری
۱۳۹۴/۰۴/۲۴ تعداد بازدید: ۱۸۲۱
print

قرارگرفتن تربت حیدریه در میانه استان پهناور خراسان و محور ترانزیت شمال - جنوب باعث شده است این شهر از موقعیتی استراتژیک برخوردار گردد .

جاذبه های گردشگری


مجتمع تفریحی اقامتی پیشکوه
 

قرارگرفتن تربت حیدریه در میانه استان پهناور خراسان و محور ترانزیت شمال - جنوب باعث شده است این شهر از موقعیتی استراتژیک برخوردار گردد .

موقعیتی که خصوصیات دو گانه ای را  برای شهر بوجود آورده است. از این رو این منطقه حلقه اتصال و میعادگاه آفتاب نشینان بستر گرم کویر در جنوب و مردمان کوهپایه های سردو سبز شمال محسوب می شود ؛ که هر کدام دارای خصوصیات فرهنگی و بافت فولکلوریک ویژه ای هستند.

این منطقه از استان که به عنوان جزئی از کل سیستم مطرح است در حاشیه و مرز هر یک از دو زیر سیستم که به آنها اشاره شد قرار گرفته و بطور دقیق از ویژگیهای هر یک از آنها در قالب «رابطه میان جزء و کل» برخوردار است . همین موقعیت ویژه باعث شده است که مجموعه تفریحی – اقامتی پیشکوه نه در ابعاد منطقه بلکه در مقیاس فرامنطقه ای و استانی عمل کند . این دیدگاه می تواند به نظریه تمرکز زدائی قوت بخشیده و به امپراطوری شهرهای بزرگ در استانها پایان دهد. مناطقی از این دست در استانها بسیارند که علی رغم داشتن پتانسیلهای بالا همواره در سایه مراکز استانها قرار دارند .

سلسله کوههای به هم پیوسته پیشکوه با وسعت تقریبی 800 هکتار ، بخش وسیعی از کمربند سبز تربت حیدریه را تشکیل می دهد و سرتاسر جبهه جنوبی شهر را در بر گرفته است . منطقه ای با قابلیتهای بالقوه بالا و برخوردار از چشم اندازهای بکر و طبیعتی زیبا  که از فلور گیاهی متنوع و فون جانوری مناسب بهره مند است . با توجه به تئوری در نظر گرفته شده برای طرح این مجموعه و بر نامه ریزیهای انجام شده اکثریت بازدیدگنندگان این پارک جنگلی را مسافران و جهانگردان و رهگذران تشکیل خواهند داد. با وجود این، برنامه ریزی فضائی این پروژه به گونه ای است که نیازها و کمبودهای منطقه را نیز برطرف سازد.

این پروژه در چنین مقیاسی می تواند نقش بسزائی در برقراری تعادل بین انسان و محیط زیست  داشته باشد و قبل از

آنکه محیطی برای استراحت و گذراندن اوقات خوش در دامن طبیعت فراهم آورد عاملی است برای جلوگیری از فرسایش خاک و نابودی طبیعت و افزایش دامنه بردباری اکولوژیک گونههای گیاهی و درختی که با فعالیت فیزیولوژیکی خود بویژه ریختن برگها و پوسیدن، خاکهای خام و فاقد مواد آبی را اصلاح نموده و آماده رویشهای بیشتر می نماید
 

در همین راستا کارشناسان، مطالعات جامعی را برای طرح چنین فضائی انجام داده اند . در ابتدا با بررسی توانمندیهای بالقوه و آنالیز منطقه به طرح راهکارها و پیشنهادات مبتنی بر دو محور «ساماندهی» و «ایجاد» پرداخته شده است و با آنالیز سایت بر اساس محورهای چهارگانه زیر برنامه ریزی فیزیکی مجموعه پی ریزی شده است .

1 - وضعیت خاک :

شامل مطالعه در زمینه شرایط فیزیکی ، مکانیکی و شیمیائی خاک ، بررسی عمق خاک و قابلیت شسته شدن خاک می باشد .

خاک این منطقه حداقل میزان کلرید کلسیم را دارد که این نمک پس از حل شدن در آب، شوری خاک را بشدت افزایش می دهد . میزان نفوذ آب در عموم خاک های این منطقه بطور متوسط 40- 20  میلیمتر بر ساعت می باشد که برای آبیاری سطحی بسیار مناسب است.

لایه های خاک در عمق منطقه ( ارتفاعات ) عموماً از فشردگی مناسبی برخوردار هستند و برای احداث کاربریها شرایط مناسبی را ایجاد می کند.

2 - وضعیت بیولوژیک :

آشنائی با گونه های مهم درختها و درختچه ها و جامعه گیاهی منطقه  از جمله : ارغوان ، اقاقیا ، زیتون تلخ ، کاج ، سرو خمره ای ، گردو ، افر و زبان گنجشک و همچنین بررسی دامنه بردباری اکولوژیک گونه های درختی جدید و امکان ورود گونه های درختی از اهمیت بالایی برخورداراست . مطالعات لازم در مورد فون یا مجموعه جانوران در منطقه و امکان ورود گونه های لازم نیز مورد مطالعه قرار گرفته است . طبق هماهنگیهای انجام شده با اداره کل منابع طبیعی استان لزوم ایجاد یک پارک وحش به وسعت 40 هکتار با گونه های متنوعی از قبیل : آهو ، کل، بز ‚ قوچ، میش ، پلنگ ، گربه وحشی ، گرگ ، کفتار ،‌ تشی ، شغال ، روباه ، خرگوش و بعضی خارپشتان و از پرندگان نیز : شاهین ، بالابان ، قرقی ، پیغو ، دلیجه ،‌سارکپه ، عقاب ، جغد ، کرکس ، هوبره ، تیهو ، کبک و باقرقره مشاهده شده است.

3 - وضعیت توپولوژیک :

بررسی پستی بلندیها و شیبهای منطقه؛ که این شیبها عموماً به سه حوزه 30-10 درصد و 60-30 درصد و 100-60 درصد تقسیم می شود . از دیگر موارد مورد بررسی تطابق شیبها  با کاربریهای مورد نیاز و نوع رستنی ها و پوششهای گیاهی آنها است .

مطالعه هیدرولوژی و بحث هدایت و کنترل آبهای سطحی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است ، به همین منظور حتی الامکان سعی شده جهت مهار حرکت آبهای سطحی کاربریها و ساختمانها در خط الرأسها و راهها و مسیرهای دسترسی در خط القعرها در نظر گرفته شود .

4 - شرایط آب و هوائی :

مطالعه در مورد تغییرات درجه حرارت سالانه و فصلی و حد اقل مطلق و حداکثر مطلق و متوسط درجه حرارت ، میزان رطوبت نسبی هوا و مطالعه میزان و شکل بارندگی همچنین سرعت و جهت بادهای غالب محلی .

مجموعه شرایط فوق خصو صاً ویژگیهای توپولوژیکی خاص منطقه بهترین خط مشی برای طرح ریزی مجموعه است ، تمامی شیبها و پستی بلندیها ، خود الگوی بسیارمناسبی از یک مجموعه کاملاً طبیعی را  نشان میدهد. حال می بایست طرحها وکاربری های پیشنهادی را کاملأ هماهنگ با طبیعت موجود در نظر گرفت مجموعه ای ساخته شده با مصالح بومی و هماهنگ با محیط و در عین حال بر گرفته از پیشرفتهای عصر حاضر در زمینه استفاده از فرم، رنگ و فن آوری.

کاربری های در نظر گرفته شده در برنامه ریزی فیزیکی این پروژه با توجه به نیازهای برآورده شده در چهار گروه اصلی سازمان دهی شده است که عبارتند از :

- سایت اداری : شامل ساختمان مدیریت ، نگهبانی و کنترل ، دفتر پست و تلگراف ، اطلاعات و راهنما و …

- سایت خدمات عمومی : شامل رستورانها و چایخانه ها ، کتابخانه و فرهنگسرا ، تلفنخانه ، سرویسهای بهداشتی .

- سایت تفریحی تفننی : شامل نمایشگاهها ، تئاتر های رو باز ، آلاچیق ها ، پارکهای تفریحی و ورزشی ، آبنماها ، بازی کودکان و غیره

سایت تاسیسات و تجهیزات : شامل تاسیسات زیربنایی از قبیل سیستمهای برق ، منابع آبی ، راههای سواره و پیاده و دوچرخه و پارکینگ ها و مفاصل ورودی .

برنامه زمان بندی شده پروژه در دو حوزه اجرا و تامین اعتبارات تنظیم شده است . این روند به گونه ای است که برنامه مالی و اعتباری هر فاز اجرایی بصورت جداگانه تنظیم می گردد تا در یک برنامه تدریجی تأمین شود برنامه زمانبندی اجرای پروژه بر اساس اولویت های اجرای هر کاربری و با توجه به وسعت هر یک ، در سه مرحله ، کوتاه مدت ، میان مدت و دراز مدت تنظیم شده است که هر مرحله خود به چند فاز تقسیم شده است .


اماکن زیارتی
مزار بی بی حسنیه                                                            مزار مطهر شهداء
مزار بوری آباد                                                                    مزار شیخ ابوالقاسم گورکانی
امامزاده حسین بن موسی کاظم                                         مزار سلطان سلیمان
 


باغ ملی
پارک باغملی یکی از پارکهای بسیار زیبا و دیدنی در مرکزشهر تربت حیدریه است این پارک به مساحت 45000 متر مربع است که ازشرق به خیابان گل (خیابان باغملی) و خیابان آسایش  و از غرب به خیابان قائم و از شمال به خیابان مطهری و از جنوب به خیابان آسایش محدود است .

هوای دلپذیر و فرحبخش و فضای طبیعی و موقعیت مکانی وتو پوگرافی این پارک که در بلندای شهر قرار گرفته است از خصوصیات بارز این پارک است . بدلیل قرار گرفتن در محل چند معبر هر روزه جمعیت زیادی ضمن گذراز پارک ازفضای دلنشین آن استفاده می کنند.طراحی این پارک به سبک باغهای ایرانی است که سعی شده طبعیت زیبای منطقه و پستی بلندیها دست نخورده باقی بماند . این پارک به روایت پیران کهن این مرزو بوم درابتدا گورستان بوده که در سال 1310 هجری شمسی به دستور شهردار وقت و توسط گروهی از سپاه دانش عملیات ایجاد فضای  سبزآن شروع شد ه است .

از خضوصیات مهم دیگرپارک قابلیت دسترسی پارک بدلیل موقعیت مکانی آن می باشد . از خیابانهای زیبای منتهی به پارک که به خیابا ن گل معروف می باشد  بخاطر فضای سبز بولوار وسط خیابان و داشتن آبنماها و درختان و درختچه های زیبا که بخاطر  عریض شدن خیابان از آن همه زیبایی چیزی جزء خاطرات   افراد مسن و چند عکس که بعضی افراد به یادگاری گرفته اند نمانده است ازدیگرویژگیهای این پارک وجودچاه آب بادبی15 لیتردرثانیه که ضمن آبیاری فضای سبزداخل پارک جهت آبیاری درختان خیابانهای مجاورنیزاستفاده می شود .

سر سبزی و پوشش سبز پارک باغملی مدیون 3700 اصله درخت و درختجه می باشد که در میان درختان قطور کاج بیشتر از همه نمایان است . فرش رنگین پارک که مساحتی حدود 2720 متر مربع را به خود اختصاص داده است حاصل رنج باغبانان و مراقبین دلسوز است از درختان و درختچه های و گلهای فصلی پارک موارد ذیل را می توان نام برد.

در قسمت شمال پارک کنار  ساختمان نگهبانی خزانه تولید گلهای فصلی به مساحت450 قرار دارد که انواع گلهای فصلی پارک در آن کاشت می گردد .

آبنما

به منظور زیبایی بیشتر تعداد هشت آبنما به اشکال دایره ای در قسمت مرکز و ورودی اصلی پارک قرار دارد.

هم چنین درقسمت شمالی پارک آبشارزیبای سنگی که اخیراکه به شکل جام ساخته شده است  قرارداردکه باحرکت آب ونغمه آن درلابلای سنگهاهرروزه گوش تعدادی ازافرادرهگذررا نوازش می دهد .
تجهیزات دیگر

تعداد 47 سکوی سنگی به مساحت2450متر مربع وزمین بازی کودکان در دو قسمت پارک به مساحت 900 متر مربع جهت استفاده شهروندان و مسافرین حضرت رضا (ع) که هرساله درفصل تابستان جهت اقامت واستراحت چند ساعتی رادراین پارک بسر می برندازتجهیزات دیگر پارک است .
خدمات شهری

مراکز واداراتی که در مجاورت پارک قرار گرفته اند می توان کتابخانه شهید بهشتی ، کانون فرهنگی و هنری کودکان ، باشگاه ورزش با ستانی، سالن ورزش و استخر آب گرم را نام برد . از دیگر بناهای داخل پارک می توان به مهمانسرای شهرداری و نمازخانه با سقف شیروانی و سرویسهای بهداشتی به تعداد24 چشمه، پارکینگ و هم چنین مصلای نماز جمعه که در سالیان پیش مورداستفاده قرارگرفته است وهم اکنون بعنوان پایگاه فرهنگی است.

THCity.ir_134_Baghemeli

پارک ملت

این پارک به روایتی در سال 1343  در اراضی بهارستان شهر تربت حیدریه به همت شهردار، مسؤل سازمان آب و باغبانان دلسوز و عاشق طبیعت بنام پارک کوروش احداث شده است . که بعدآ پارک ملت نامگذاری شده است.

این پارک با مساحت  20 هکتار یکی از بزرگترین و زیباترین پارکهای شهر می باشد که از شمال به اراضی بهارستان و جاده صنوبر و از شرق به اراضی ضیا ءالدین و از غرب به دیوار پادگان قائم و ازجنوب به اراضی ضیاء الدین محدود می شود.

این پارک در گذشته در مسیر جاده قدیم تربت حیدریه – مشهد احداث شده است که امروزه این جاده قدیمی عریض شده و نام بولوار شهید باهنر را به خود گرفته است . این پارک زیبا به دلیل قرار داشتن در مسیر قدیم جاده تربت حیدریه – مشهد هر روزه پذیرای تعداد زیادی زوار تشنه و خسته ٌ امام رضا (ع) بوده که باهوای مطبوع و آب شیرین و خنکش تمام خستگی گذر از کویر سوزان جنوب استان خراسان و استانهای جنوبی را ازتن هر مسافر و زواری دور کرده و شادی و نشاط را به آنها هدیه می نماید.

امروزه با اینکه مسیر جاده تربت حیدریه – مشهد عوض شده است ولی به دلیل قرار گرفتن این پارک در مسیر بولوار شهید باهنر که نقطه اتصال شهر و شهرک ولی عصر (عج) می باشدوهمچنین  زیبایی و ویژگیهای منحصر بفردش اگر چه از ارزش این پارک کاسته نشده بلکه روز به روز به طرفداران و دوستداران این پارک و افرادی که ساعتی را در این پارک سپری می کنند افزوده می شود . از دیگر ویژگیهای با ارزش این پارک وجود قنات آب قنداب می باشدکه در ورودی پارک قرار گرفته است . آب گوارا ، شیرین و خنک این قنات از خصوصیات بارز این قنات می باشد . که به همین منظور آب قنداب نام گرفته است .

حدواسط این پارک و بولوار شهید باهنر بولوارکم  عرضی می باشد که با پرچین ب

فرنگی و نهالهای سرو شیراز مزین شده است .این پارک با فضای سبز ودرختان تنومند و زیبا - شهر بازی - فضای باز پارک - رستوران زیبا و سایر امکانات باعث شده است که هر ساله و به ویژه در تابستان پذیرای مسافرین و شهروندان محترمی باشد که ساعاتی را برا ی استراحت و صرف نهار یا شام در این پارک سپری می کنند. و هم چنین د انش آموزان زیادی با برگزاری اردوهای تفریحی و پرورشی ساعاتی از وقتشان را در این پارک می گذرانند .

نظرات

 نام:
 *نظر:

تعداد بازدید: ۲,۷۷۸,۰۹۴ نفر بازدیدکنندگان امروز: ۹۶۰ نفر بازدیدکنندگان دیروز: ۲۹۷ نفر

کلیه حقوق معنوی و محتوای این سایت متعلق به موسسه توسعه گردشگری می باشد © .
استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.

طراحی پورتال ،اجرا و پشتیبانی : توسعه فناوری اطلاعات اینتک