معرفی توانمندی شهرداری ها - سبزوار - معرفی سبزوار
۱۳۹۴/۰۴/۲۰ تعداد بازدید: ۱۵۷۶
print

سَبْزِوار بزرگترین شهر استان خراسان رضوی پس از مشهد است که در غرب خراسان، در شمال شرق ایران قرار دارد. تاریخ سبزوار با بیهق پیوند خورده‌است.

معرفی سبزوار

سَبْزِوار بزرگترین شهر استان خراسان رضوی پس از مشهد است که در غرب خراسان، در شمال شرق ایران قرار دارد. تاریخ سبزوار با بیهق پیوند خورده‌است. پس از حمله مغول به سلطنت خوارزمشاه به دلیل دلاوری مدافعان فدایی موسوم به سربداران، برای مدتی به نام سربداران نیز شناخته می‌شد.

 این شهر به لحاظ تجاری دربین شهرهای استان خراسان رضوی و حتی کشور از جایگاه ممتازی برخوردار است. از دهه هفتاد، یکی از شاخصه‌های مهم این شهر، تبدیل شدن آن به قطب دانشگاهی شرق کشور است به نحوی که هم‌اینک بالغ بر ۲۵٬۰۰۰ دانشجو در بیش از ۹ دانشگاه و موسسهٔ آموزش عالی این شهر مشغول به تجصیلند.

فاصله شهر سبزوار از طریق جاده ۴۴ با مشهد در شرق ۲۲۰ کیلومتر و با تهران در غرب ۶۷۰ کیلومتر است.

این شهر در گذشته در مسیر راه ابریشم قرار داشت.

شهرستان سبزوار براساس آخرین تقسیمات کشوری دارای چهار بخش به نام‌های مرکزی، روداب، داورزن و ششتمد است. بخش‌های جوین و جغتای در سال ۱۳۸۷ و بخش خوشاب در سال ۱۳۸۹از شهرستان سبزوار جدا شدند و خود به شهرستان ارتقا یافتند.
کوه‌های جغتای عامل جدایی دشت جوین از جلگهٔ اصلی سبزوار بوده و در جنوب آن نیز کوه میش قرار دارد. به تعبیر دیگر سبزوار محصور در میان ارتفاعات شمالی و جنوبی است. چهره منطقی شرقی و شمالی این شهرستان کوهستانی و دارای اقلیم معتدل و در قسمت‌های جلگه‌ای با هوای گرم همراه است. تنها دو رشته رودخانهٔ فصلی به نام کالشور در این ناحیه وجود دارد که سیلاب‌های دشت سبزوار را به نمکزارهای کویر هدایت می‌کند.

جمعیت شهر سبزوار در سال ۱۳۸۵ برابر با ۲۰۸٬۱۷۲ نفر بوده‌است که سی وپنجمین شهر پرجمعیت کشور به شمار می‌آید. بر اساس سرشمای سال ۱۳۸۵ سبزوار دومین شهر پرجمعیت استان خراسان رضوی پس از مشهد می‌باشد.

نظرات

 نام:
 *نظر:

تعداد بازدید: ۲,۷۷۸,۰۴۱ نفر بازدیدکنندگان امروز: ۹۰۷ نفر بازدیدکنندگان دیروز: ۲۹۷ نفر

کلیه حقوق معنوی و محتوای این سایت متعلق به موسسه توسعه گردشگری می باشد © .
استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.

طراحی پورتال ،اجرا و پشتیبانی : توسعه فناوری اطلاعات اینتک