معرفی توانمندی شهرداری ها - طرقبه - جاذبه های گردشگری
۱۳۹۴/۰۴/۲۱ تعداد بازدید: ۲۵۱۸
print

روستای نقندر ، روستای کلاته آهن ، روستای جاغرق ، روستای ازغد ،روستای حصارگلستان روستای مایان ، روستای دهبار ،کنگ(ماسوله خراسان) ،امامزادگان ،دره ارغوان ،سنگ نگاره‌های تاریخی ،چالی دره ،بندگلستان

جاذبه های گردشگری


روستای نقندر


وستای نقندر در جوار رودخانه نقندر بر بستر کوهستان نقندر واقع است. این روستا در ۸ کیلومتری طرقبه و حدود ۱۳ کیلومتری مشهد واقع شده است . روستای نقندر از شمال به سرآسیاب و خادر و از جنوب به جاغرق و کردینه ، از شرق به طرقبه و از غرب به کنگ و زشک محدود می شود. پوشش گیاهی غنی باعث ایجاد حیات و زیستگاه وحش برای جانوران، و همچنین رونق دامداری در این منطقه شده است علاوه براین آب های ناشی از ذوب شدن برف ها در دره ها و رودخانه باعث رونق باغداری نیز شده است . بر بلندای کوه اثراتی از ۲ برج دیده بانی دیده می شود که قدمت آن به جنگ جهانی دوم برمی گردد.گویا ساکنان این روستا برای نگهبانی و جلوگیری از حمله های متجاوزین و غارت گران از این برج ها استفاده کرده اند . سنگ قبرهای قدیمی با نقش و نگارهای متفاوت نیزحکایت از قدمت سکونت مردمان در این ناحیه دارد. آثار تاریخی قورباغه سنگی وبرج های دیده بانی وقبرستان قدیمی در این روستا قرار دارد.
در گذشته شغل اصلی مردم این روستا پرورش کرم های ابریشم (یا نوغان داری ) بوده است از همین رو دره سرسبزی که روستا در آن قرار داشته به نوغان دره شهرت داشته یافته است ولی با گذشت زمان دگرگونی آوایی پیدا کرده و امروزه به نام نقندر و یا نغندر نیز شناخته می شود.


                                                           


روستای کلاته آهن


در فاصله 9 کیلومتری جنوب غربی شهرستان طرقبه شاندیز واقع شده است. این روستا از غرب به دهبار، شمال غربی به جاغرق، شمال شرقی به طرقدر، مشرق به مایانات و جنوب شرقی به روستای ازغد منتهی می شود. این روستا در حاشیه رودخانه دهبار قرار داشته و به واسطه این همجواری  در دامنه ها و حواشی رودخانه باغات سرسبز و تمشک زارها با گل ها و گیاهان متنوع و در دره ها  درختچه های سماق و زرشک چشم اندازی بدیع دارد.

به دلیل وجود بقایای کوره های آهنگری و ذوب آهن از گذشته های دور (بالغ بر 300 سال) که ساکنین این منطقه به آن اشتغال داشته اند و دیگر اینکه، به نقل از اهالی محل، به واسطه رنگ قرمز رسوبات باقی مانده در ظروف بعد از جوشاندن آب رودخانه و چشمه ی منطقه که به آن قی اطلاق می شده و همرنگی آن با زنگ آهن به روستا کلاته قی و پس از آن کلاته آهن گفته شده است.


                                                               


روستای جاغرق


در حدود5کیلومتری جنوب غربی شهر طرقبه قرار گرفته و وسعت اراضی روستا حدود 800 کیلومتر  و طول رودخانه حدود 25 کیلومتر و دره های فرعی همراه قنوات و باغات به طول 20 کیلومتر می باشد. جاغرق از ترکیب دو کلمه جا به معنی مکان و محل، غرق به معنی زیر آب بودن می باشد. که در گذشته به دلیل آب فراوان در محل روستا به این معنی معروف شده است. بعضی از اهالی روستا معتقدندکه جام آب یکی از سلاطین در محل چشمه آبی در این مکان درآب غوطه ور می شود .
کوتاهترین راه بین یک آبادی بزرگ (مشهد فعلی ) و نیشابور ، آب و هوای دلپذیر ، باغات فراوان میوه و رودخانه های درخشان ، جاغرق را به نقطه ای از قطب آبادی مبدل ساخته که وجود کاروانسراها ، اقامتگاهها ، رباط ها و امنیت لازم گواه رشد و شکوفایی در منطقه بوده است .

اهالی روستا به کار باغداری مشغولند. با توجه به وفور زمین های کشاوزی ،به دلیل توریستی بودن و وجود تفرجگاه های زیبا در این منطقه اغلب مردم در کنار کار و زمین های کشاورزی و باغداری خود به مشاغل آزاد نیز روی آورده اند. عمده ترین محصولات باغی این منطقه گیلاس، سیب و توت می باشد. جمعیتی حدود 2500 نفر با 12 شهید دارد.

اماکن و آثار تاریخی روستای جاغرق

    گورستان
    قنبرکوه
    عمارت
    آسیاب آبی
    درخت چنار
    رباط های شاه عباسی

 این روستا عمارتی در هوادره دارد. این عمارت محل استقرار و استراحتگاه سفیر انگلستان در مشهد بوده است. آثار تاریخی روستا به شرح زیر می باشد: رباط های شاه عباسی- درخت چنار که قدمت آن به بیش از هفتصد سال می رسد. در ضلع شرقی روستای جاغرق در نوک کوه(قنبرکوه) غار کوچک و مسقفی وجود دارد. در این محل یکی از غلامان حضرت علی (ع) دفن شده است. گورستان واقع در روستا در فهرست آثار ملی ثبت گردیده است. سنگ قبرهاتی موجود تاریخ آن را در سال های 598 ه.ق نشان می دهند. کتیبه موجود در روستا نشان دهنده قدمت تاریخی می باشد. آسیاب آبی در محوطه اصلی جاغرق قرار دارد که در حال حاضر سنگ رویی و اتاق آبریز آن پابرجاست.

                                                                   

 

                                          

روستای ازغد

این روستا در فاصله 22 کیلومتری طرقبه در یکی از دره های منتهی به شمال رشته کوه بینالودواقع شده است. به دلیل موقعیت جغرافیایی و ساخت منازل که به صورت پلکانی بوده دارای ارزش معماری سنتی است. در قدیم نام روستا ازقد نگارش می شد. که مخفف از قدیم به معنی باقی مانده از زمان گذشته و قدیم می باشد. این روستا از نوع روستا های پلکانی است .از جمله کوههای معروف ازغد می توان قله گاو ،قیچ قر و آسیابان و از دره های معروف زقی دره ، بازه در ه و کمین دره را نام برد.

از مهم ترین گونه های درختی و درختچه ای خود روی موجود در روستای ازغد می توان به گونه هایی چون زالزالک و زرشک و سیاه تنگرس و آلبالوی وحشی و فندق ، سرون و جو دانه اشاره کرد.

روستای ازغد از نظر گیاهان داروئی غنی است و گیاهانی چون کاکوتی ، بابونه ، گل گاوزبان و زیره سیاه یافت می شود که اهالی به خوبی با این گونه ها و همچنین خواص آن آشنا هستند و در فصل جمع آوری به صورت محدود برای رفع نیاز خانواده جمع آوری می شود.

وجودحیوانات مختلف در روستای ازغد و ارتفاعات منتهی به رشته کوه های بینالود زیستگاه مناسبی برای رشد و نمو این گونه های جانداری به وجود آورده است. پستانداران:بز،قوچ ،پلنگ ، گرگ، کفتار ، گراز ، خوک ، روباه ، شغال ، خرگوش ، موش کوهی و جوجه تیغی وخزندگان :خارپشت ، مارمولک ، مارجعفری ، مار افعی ، مار کبری ، و لاک پشت و پرندگان :عقاب ، شاهین ، جغد ، کلاغ ، قوش ، سبزه قبا ، هد هد ، کبک ، انواع بلبل ، چکاوک و سار در این روستا وجود دارند..

مسجد جامع روستا در سال 833 (ه.ق) توسط فرد نیکوکاری به نام خواجه علی ازقدی بنا گردیده است. کتیبه های این بنا در 3نوع چوبی، سنگی و کچی به چشم می خورد. در بخش ورودی مسجد دو درخت کهنسال چنار قرار دارد. این بنا در ابتدا بقعه ای بوده که با گذشت زمان به مسجد تبدیل گردیده است. درب چوبی این مسجد از آثار ارزشمند تاریخی و هنری دوره تیموری است. از دیگر آثار تاریخی روستا قبرستان، حمام قدیمی و مدرسه علمیه می باشد.

                                                     
در بعضی از دره های روستای ازغد بعضی از فلزات در کنار هم تجمع پیدا کرده و به عنوان معدن از آن یاد می کنند ، طبق بررسی های انجام شده دو معدن در این روستا امکان کاوش و بهره برداری دارد : ۱- معدن طلا ۲- معدن مسحصار گلستان


از بزرگترین روستاهای شهرستان می باشد. در حدود 5 کیلومتری شرق طرقبه قرار دارد. روستای حصار دارای جمعیتی بالغ بر 1800 نفر با 6 شهید می باشد. این روستا از طرف شمال به روستای گلستان از طرف جنوب به دوراهی مایان و ازغد از سمت شرق به رودخانه ی مایان و از طرف غرب به شهرستان طرقبه شاندیز محدود می شود. اغلب اهالی به کارهای خدماتی اشتغال داشته و در کنار آن همچون گذشته به امورباغداری مشغولند.

روستای حصار به دلیل احاطه شدن بوسیله رودخانه ها و کوههای متعدد در اطراف و نیز محصور بودن توسط عوامل و عوارض طبیعی نام گذاری شده است. علل پیدایش روستا، شرایط آب و هوایی مطلوب و وجود اراضی دیم حاصلخیز به همراه شرایط طبیعی روستا و وجود رودخانه های متعدد و مناظر زیبا و مرغوبیت باغات می باشد.

در داخل بافت روستا حسینیه معروف به حسینیه پایین که مساحت 288 مترمربع از آثار ثبت شده میراث فرهنگی می باشد. بعلاوه گورستان های قدیمی تحت عنوان گبرا در بافت قدیمی روستا به چشم می خورد. همچنین دارای سنگ نگاره های جالب توجه و دیدنی می باشد. بعلاوه، مسجد جامع قدیم حصار وآسیاب قدیمی وغار زری وآب انبار از آثار تاریخی روستا می باشد.                                                             
روستای مایان


روستاهای مایان سفلی، مایان وسطی و مایان علیا از جمله روستاهای زیبا و خوش آب و هوای منطقه طرقبه می باشد که همه در راستای یک رودخانه قرار گرفته اند.روستای مایان سفلی در فاصله 15 کیلومتری واقع شده است. در شرق این روستا فلاتی به نام تخته مایان قرار گرفته است. این فلات از شمال به زکریا، چشمه پونه و نه دره آب و برق و از جنوب به سربرج و تجر و مج و از شرق به چشمه سرخ محدود می شود. زراعت روستاهای مایانات و ازغد در همین منطقه متمرکز شده است. شمار زیادی از سنگ نگاره های شهرستان در همین مکان ها واقع شده است.

مایان وسطی که به دلیل قرار گرفتن در بین مایان علیاو سفلی نامگذاری شده است. شاه توت معروف بخش طرقبه بیشتر در این روستا تولید می شود. همچنین، مهد ارغوان بافی و سبد بافی نیز می باشد.

مایان علیا، روستای مایان علیا چون دارای جمعیت بیشتری نسبت به دو روستای پایین دست بوده به علیا شهرت یافته است. علیا به معنی بزرگ ، بالا و بلند مرتبه است . در گذشته در روستای مایان صنعت پارچه بافی (کرباس و ابریشم…)رونق خاصی داشته است که اکنون به فراموشی سپرده شده است. از بازی هایی که در روستا متداول بوده و خیلی طرفدار داشته گوپله (نوعی کشتی چوخه ) بوده است.

مزار مولانا رضی الدین علی مایانی متعلق به قرن هشتم هجری در مجاورت روستا واقع شده است. مزار امام زاده میرزا عرب که حسب و نسب آن با واسطه به امام زین العابدین(ع) می رسد، از دیگر آثار موجود در روستا می باشد. همچنین درخت کهنسال و ارزشمند ارس که عمری دیرینه دارد، نشان از قدمت روستا می باشد.
مایان تشکیل شده از مای –آ و آن می باشد که    مای – ا به معنی نوعی مار خزنده است.گفته می شود که در گذشته به دلیل اینکه این مناطق دارای آب و هوای بسیار دلپذیر بوده است مارهای زیادی در این منطقه وجود داشته اند و نام روستا نیز برگرفته از همین علت است
ماسوله خراسان

در فاصله 16 کیلومتری جنوب غربی شهر طرقبه قرار دارد . این روستا با قدمتی بیش از سه هزار سال یکی از قدیمی ترین روستاهای شهرستان می باشد. کنگ مهمترین هدف گردشگری استان می باشد و با توجه به ویژگی های معماری و نحوه ساخت و ساز منازل بصورت پلکانی، این بخش مورد توجه و بازدید گردشگران داخلی و خارجی قرار دارد و از آن به نام ماسوله خراسان یاد می کنند.

فضای سبز، ویژگیهای جغرافیایی، مناظر و چشم اندازهای طبیعی روستای کنگ زبان زد خاص و عام است. مقبره عارف بزرگ و نامی شیخ عبدا... متوفی  712(ه.ق) در این روستا واقع شده که خاستگاه عرفا و شعرا بوده و به چشم یک عبادتگاه به این مزار می نگرند. دیگر اماکن و آثار تاریخی رباط پای کوه کنگ، قلعه حصار، قلعه کمر تیغ می باشد.

باغداری و دامداری، محصولات باغی از قبیل گیلاس، آلبالو، گردو، سیب، زردآلو و هلو به صورت تازه و خشکبار فعالیت های اقتصادی ساکنین روستا می باشد.


                                                              امام زادگان سید یاسر(ع) و سید ناصر( ع)


این مکان یکی از زیارتگاه‌های شهر طرقبه است که در ورودی محله گلستان طرقبه قراردارد. آستان متبرک امامزادگان سید یاسر(ع) و سید ناصر( ع) جایگاهی است که نسیم ولایت و امامت روح عاشقان را نوازش داده و زبان‌ها به بیان عشق و ارادت به نجوا در می‌آید و همواره از مزیت‌های معنوی و ارزش‌های خاصی برخوردار می‌باشد. بنابر اقوال و متون کهن این امامزادگان از فرزندان ذکور امام موسی کاظم(ع) واز برادران بزرگوار علی بن موسی الرضا(ع) می‌باشند.
این آستان مقدس با نمایی جدیدالاحداث و دو ضریح طلایی با نقوش و کتیبه‌های برجسته و فضاهایی عبادی و خدماتی می‌باشد که زائرین و ارادتمندانی نیز از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس دارد.


                                                               
دره دیدنی ارغوان
این دره زیبا در حدود 4 کیلومتری شهر طرقبه  واقع شده و دسترسی به آن از محله طرقدر ممکن است. این  ناحیه چون محل رویش بوته‌های ارغوان بوده و سرتاسر آن پوشیده از درختچه‌های ارغوان است  دره ارغوان  نامیده شده است.
این منطقه علاوه بر ارغوان‌زارهای زیبا دارای چشمه سارهای گوارا بوده و مناظر و چشم انداز‌های زیبای آن چشم‌های هر بیننده‌ای را خیره می‌کند.
                                                             
سنگ نگاره‌های تاریخی

 دره داغستان  از مناطق گردشگری شهر طرقبه بوده و مسافران عزیز می توانند از بلوار امام خمینی (ره) این شهر به این دره عزیمت کنند. این دره علاوه بر داشتن باغات و چشمه سارها  دارای مناظر طبیعی از سنگ هایی زیبا است که در زبان محلی به آن کمر مقبولا می گویند و  به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری استان شناخته شده است.


                                                           
سد چالیدره


آب این سد از طریق رودخانه جاغرق تامین می‌گردد. سبب طراوت آب و هوا در منطقه شده و امکانات و تسهیلات مناسبی برای گردشگران در محل فراهم آمده است.
امکانات این مجموعه شامل: پارکینگ، اسکله قایقرانی، رستوران، کافی شاپ، وسایل بازی کودکان، کشتی شناور پذیرایی، ماهیگیری، اسکی روی آب، قایق‌های کایت، غواصی، آلاچیق جهت استراحت و... می‌باشد.


                                                           بند گلستان


یکی از بندهای تاریخی از آثار دوره تیموریان بوده و دسترسی آن از بلوار امام رضا (ع) شهر طرقبه ممکن است و از موقوفات علی بن موسی الرضا(ع) می‌باشد.
بعضی بنای بند را به شاهرخ پسر تیمور گورکانی نسبت داده‌اند و برخی بند را از بناهای گوهرشادبیگم همسر شاهرخ می‌دانند. بعضی دیگر گلستان را به نام کنیز گوهرشاد دانسته و قریه و بند گلستان را به او نسبت داده‌اند.
این بند از تفرجگاه های بسیار زیبا و  دارای امکانات متعدد از جمله قایقرانی، رستوران و وسایل بازی می باشد .


                                                             

نظرات

 نام:
 *نظر:

تعداد بازدید: ۲,۷۷۸,۰۵۴ نفر بازدیدکنندگان امروز: ۹۲۰ نفر بازدیدکنندگان دیروز: ۲۹۷ نفر

کلیه حقوق معنوی و محتوای این سایت متعلق به موسسه توسعه گردشگری می باشد © .
استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.

طراحی پورتال ،اجرا و پشتیبانی : توسعه فناوری اطلاعات اینتک