معرفی توانمندی شهرداری ها - طرقبه - معرفی طرقبه
۱۳۹۴/۰۴/۲۱ تعداد بازدید: ۱۶۲۱
print

دشت طوس دارای چهار آبادی بزرگ به نام تابران ، نوشان ، رادکان و طرقبذ(طرقبه) بوده که در میان یکی از دره های سرسبز رشته کوه بینالود واقع گردیده واز چشمه سارها ، رودخانه ها و مناظر دیدنی بکر برخوردار است.

معرفی طرقبه


معرفی شهر طرقبه
موقعیت جغرافیایی
شهر طرقبه در شمال غرب مشهد در عرض جغرافیایی36/18 درجه و طول جغرافیایی59/22 درجه واقع گردیده که از انتهای بلواروکیل آباد آغاز می‌شود. ارتفاع شهر طرقبه از سطح دریا 1300متر می‌باشد. جمعیت این شهر نزدیک به 20000نفر می‌باشد، این شهر از 7محله اصلی تشکیل شده است که شامل محلات ویلاشهر،گلستان و بوستان،طرقدر،فرهنگیان،عنبران و محله مرکزی طرقبه می‌باشد.
سابقه تاریخی
دشت طوس دارای چهار آبادی بزرگ به نام‌های تابران(طابران)، نوشان(نوغان)، رادکان، طرقبذ (طرقبه) بوده که در میان یکی از دره های سرسبز رشته کوه بینالود واقع گردیده و از چشمه سارها و مناظر طبیعی بکر برخوردار است و به دلیل دارا بودن آب و هوای مناسب، سالانه پذیرای بیش از ده میلیون زائر و گردشگر و مجاورین آقا علی بن موسی الرضا(ع) می‌باشد.
وجه تسمیه
درباره علت نامیدن این شهر به طرقبه از کتب تاریخی، مطلب خاصی به دست نیامده اما آنچه مسلم است و در مطلع الشمس نیز به آن اشاره شده، این است که در قدیم کاروان‌هایی از میان این شهر در مسیر مشهد به نیشابور و برعکس تردد می‌کردند، به طرق به، به معنی راه بهتر معروف و کم کم به طرقبه تغییر پیدا کرده است.
چشمه سارها و رودهای جاری در این منطقه و باغات فراوان هوای طرب انگیز و با نشاط را بوجود آورده  است. به همین خاطر از شهر طرقبه  به عنوان تنفسگاه مشهد و ستاره گردشگری خراسان رضوی یاد  می‌کنند.  مکان‌های تفریحی و تاریخی طرقبه سد چالیدره، بند گلستان، دره ارغوان، دره داغستان، سنگ نگاره‌های تاریخی، ییلاقات طرقبه، امام زادگان سید یاسر(ع) و سید ناصر(ع)، پارک‌ها و بوستان‌ها می‌باشد.
وجود مجموعه‌های پذیرایی و تفرجگاهی با ارائه بهترین خدمات به میهمانان و مسافران پذیرای شما علاقمندان و دوستداران طبیعت است .

نظرات

 نام:
 *نظر:

تعداد بازدید: ۲,۷۷۸,۰۴۴ نفر بازدیدکنندگان امروز: ۹۱۰ نفر بازدیدکنندگان دیروز: ۲۹۷ نفر

کلیه حقوق معنوی و محتوای این سایت متعلق به موسسه توسعه گردشگری می باشد © .
استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.

طراحی پورتال ،اجرا و پشتیبانی : توسعه فناوری اطلاعات اینتک