معرفی توانمندی شهرداری ها - قوچان - معرفی قوچان
۱۳۹۴/۰۵/۱۸ تعداد بازدید: ۱۵۳۰
print

شهرستان قوچان با وسعت تقریبی 3981 کیلومتر مربع مشتمل بر دو بخش مرکزی و دولتخانه به مرکزیت شهر قوچان می باشد که به لحاظ موقعیت از شمال شرق به درگز از جنوب به نیشابور و اسفراین و از غرب به فاروج در استان خراسان شمالی و از شرق به چناران محدود می گردد .

معرفی قوچان

موقعیت جغرافیایی و ویژگی های طبیعی
شهرستان قوچان با وسعت تقریبی 3981 کیلومتر مربع مشتمل بر دو بخش مرکزی و دولتخانه به مرکزیت شهر قوچان می باشد که به لحاظ موقعیت از شمال شرق به درگز از جنوب به نیشابور و اسفراین و از غرب به فاروج در استان خراسان شمالی و از شرق به چناران محدود می گردد . قوچان در حدود 75 کیلومتر با ترکمنستان مرز مشترک دارد . این ناحیه به دلیل وجود حوضه های آبریز رود اترک و مجاورت با ارتفاعات هزار مسجد از اقلیم مناسبی برخوردار است . کوهستان های قوچان اغلب سرسبز بوده و از ویژگیهای آن وجود دره های ژرف است . رشته کوه شاه جهان در جنوبب این منطقه واقع شده و از دیگر ارتفاعات آن می توان به آق کمر ، سنجربیک ، پتله کاه و ... اشاره نمود . اقلیم قوچان به دلیل وجود ارتفاعات در تابستان معتدل و در فصل زمستان سرد می باشد.

پیشینه ی تاریخی
به استناد یافته های باستان شناسی ناحیه قوچان از گذشته های بسیار دور به دلیل اقلیم مناسب و خاک حاصلخیز مسکونی بوده است . از طرفی بررسی این محوطه نشان از وجود آبادی های وسیع ، ارتباط فرهنگی و همچنین روند تکامل فرهنگ و هنر خراسان و حضور اقوامی جدید با دیدگاههای متفاوت در آن اعصار دارد. از حدود 250 قبل از میلاد از قوچان با نام های آساآک ، آشاک و آرسکا یاد شده و در دوران تاریخی از ساتراپ های هجده گانه پارت ها محسوب می گردید . این ناحیه در صدر اسلام تا اوایل یورش مغول مشهور به استویا (استوا) خوچان و خبوشان بوده است.
 

نظرات

 نام:
 *نظر:

تعداد بازدید: ۲,۷۷۸,۰۶۶ نفر بازدیدکنندگان امروز: ۹۳۲ نفر بازدیدکنندگان دیروز: ۲۹۷ نفر

کلیه حقوق معنوی و محتوای این سایت متعلق به موسسه توسعه گردشگری می باشد © .
استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.

طراحی پورتال ،اجرا و پشتیبانی : توسعه فناوری اطلاعات اینتک