معرفی توانمندی شهرداری ها - کاشمر - جاذبه های گردشگری
۱۳۹۴/۰۴/۲۴ تعداد بازدید: ۱۵۲۸
print

در شهرستان کاشمر که روزگاری دارالمؤمنین نامیده می‌شده است، زیارتگاه‌های مهمّی وجود دارد که مورد توجه زائران و عاشقان سادات علوی قرار گرفته و جهت برآورده شدن حاجات خود با نذر و نیازهای فراوان به این امامزاده‌گان متوسّل می‌شوند. که مهم‌ترین این زیارتگاه‌ها عبارتند از:

جاذبه های گردشگری

ـ1ـ آستانه‌ی امامزاده سیّدحمزه (ع) (باغمزار)

در مرکز شهر کاشمر بقعه‌ی متبرّکه‌ی سیّدحمزه(ع) در باغی به وسعت حدود هشت هکتار[1] قرار گرفته به باغ‌مزار شهرت دارد و سیّدحمزه (ع) به فرزند موسی کاظم (ع) و برادر امام رضا (ع) منسوب است.
در محوطه‌ی باغ بزرگ باغ‌مزار درختان سرو چند صد ساله‌ای به چشم می‌‌خورد که چشم هر زائر و بیننده‌ای را خیره می‌کند و قدمت تاریخی این مکان را در ذهن زنده می‌کند. قبلاً این باغ بزرگ دارای درختان میوه‌ی انار و انگور بود که اخیراً جهت زیباسازی و گردشگری محوطه‌ی باغ، تمامی درختان انار و انگور به درختان زینتی متنوّع و گوناگون و گل‌های بسیار زیبا تبدیل شده است، و با ایجاد حوض‌ها، آب‌نماها با فوّاره‌های بلند و کف‌سازی منظّم و منقّش، به صورت یکی از باغ‌های زیبا درآمده است که می‌توان آن را در ردیف باغ‌های زیبایی چون باغ مقبره‌ی شاه نعمت ا.. ولی در ماهان کرمان و باغ فین کاشان به شمار آورد[2] و از بعضی باغ‌های زیبا مانند باغ جهان نما در شیراز که گردشگران زیادی را به خود جلب کرده است، بسیار زیباتر است.

این بنای عظیم و متبرّکه، که بنای آن به شیوه‌ی معماری عصر صفوی است، دارای موقوفات بسیار زیادی است که در رونق و آبادانی این مجموعه نقش بسزایی دارد.

 

 

2ـ2 ـ زیارتگاه امام‌زاده سیّدمرتضی (ع)

در 5 کیلومتری شمال کاشمر که ناحیه‌ای کوهستانی است چشم‌انداز بسیار زیبایی خودنمایی می‌کند که بهشتی کوچک را رقم زده است، درختان زیبا و سرسبز، منظره‌ای دلربا، مجموعه‌ای توریستی با نگینی در قلب خود بنام امامزاده سیّدمرتضی (ع) صفا

و قداستی غیرقابل توصیف به آن بخشیده است و تفرّجگاهی را ایجاد کرده است که چشمان زائران و گردشگران را به تحیّر وا می‌دارد، در استان خراسان رضوی این گونه مجموعه‌هایی که تمامی خواسته‌های یک گردشگر را در آن واحد، در یک مکان برآورده می‌سازد نادر و کمیاب است، این مجموعه هم زیارتی و هم سیاحتی بوده و دارای چشم‌اندازهای طبیعی زیبایی است که گردشگر، زائر و توریست را قانع می‌سازد.

آستانه‌ی امامزاده سیّدمرتضی (ع) پذیرای مشتاقان زائر و گردشگران زیادی از اقصی نقاط کشور به خصوص شهرها و روستاهای همجوار است که در روزهای تعطیل ازدحام جمعیّت آنقدر زیاد است که با وسعت زیادی که دارد، جای سوزن انداختن نیست.

بنای آرامگاه نیز به شکل معماری عصر صفوی است که این مجموعه دارای زائرسرا، آشپزخانه و تأسیسات و امکانات رفاهی زیادی است.

 

 

2ـ3ـ آرامگاه شهید مدرّس

یکی از زیارتگاه‌های مهم شهرستان کاشمر، آرامگاه شهید سیّدحسن مدرّس است. این مکان زیارتی، سیاحتی در جنوب شهر واقع شده است و به شدّت مورد توجه مردم قرار گرفته و از قدیم به «آقای شهید» معروف بوده است. مردم، مخصوصاً زنان سفره‌های نذر و نیاز بسیاری در آنجا پهن می‌کردند.

سیّدحسن مدرّس از رجال سیاسی و روحانی دوره‌‌ی مشروطیّت و پهلوی اوّل بود و به گفته‌ی خود او که در مقابل رضاخان گفت: «قبر من هر جا باشد زیارتگاه می‌شود و ...» همین طور هم شد و زیارتگاهی باشکوه و خواستگاه مردم آزادی‌خواه و مشتاقان ساداتگردیده است.

مدرّس که از سادات طباطبایی قمشه‌ی اصفهان بود، در سال 1316 هـ .ش. از خواف به کاشمر تبعید شد و در همان سال در کاشمر به شهادت رسید، البتّه در ابتدا آرامگاه سیّدحسن مدرّس تا مرگ رضاخان رونقی نداشت، اما بعد از حکومت رضاخان مردم فرصتی پیدا کردند تا آرامگاهی آجری گرد مزارش ساختند و ضریحی چوبی بر روی قبر او قرار دادند.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به فرمان امام خمینی (ره) تولیّت آستان قدس رضوی، بقعه و بارگاهی با سبک معماری اسلامی ساخته شد که دارای یک رواق اصلی که اطراف ضریح را احاطه کرده و چهار رواق نسبتاً بزرگ در اطراف رواق اصلی، مجموعاً به وسعت 900 مترمربع زیربنا جلوه‌ی با شکوهی به آرامگاه بخشیده است. در این مجموعه امکانات رفاهی و گردشگری از قبیل: موزه، پارک بازی، زائرسرا، کتابخانه، بازار و پارکینگ در نظر گرفته شده است.

 

 

2ـ4 ـ امامزاده سیّدمحمد(ع)

این بقعه در 2 کیلومتری غرب کاشمر در کنار جاده‌ی کاشمر، خلیل آباد واقع شده است، که مدفن یکی از نوادگان امام موسی کاظم (ع) است.[3] مردم زیادی برای زیارت و ادای سفره‌های نذری به آنجا می‌روند.

این زیارتگاه به صورت اتاق بزرگی به طول 14 و عرض 10 متر با آهن و آجر ساخته شده است و ضریحی آهنی دارد. در این ‌آرامگاه نذورات و موقوفاتی صورت می‌گیرد و زیر نظر اداره‌ی اوقاف کاشمر اداره می‌شود.

2ـ5ـ امامزاده‌ سیّد‌ابراهیم(ع)

مزار امامزاده سیّد ابراهیم در روستای میرآباد، واقع در 12 کیلومتری جنوب کاشمر که روزهای جمعه و شب جمعه عدّه‌ای به زیارت می‌روند و آجیل و مشکل‌گشا می‌دهند.

2ـ6ـ مزار رویین

مزار رویین در روستای نامق که بیش‌تر شب جمعه و چهارشنبه به زیارت می‌روند.

2ـ7 ـ مزار فرشه

مزار فرشه در روستای فرشه که شب‌های جمعه به زیارت می‌روند.

2ـ8 ـ پیر و درخت مقدّس

 پیر و درخت مقدّس روستای اسحاق آ باد، که جمعه و چهارشنبه محلّ زیارت اهالی است.

2ـ9 مزار پیر طوقان

پنج کیلومتری شرق کاشمر، جنب روستای عارف آباد که روزهای چهارشنبه و جمعه به زیارت می‌روند.

در این مزارات مردم همان منطقه آداب و رسوم و اعتقادات مخصوص به خود، از قبیل: روضه‌خوانی، نذر و سفره‌های نان و ماست و ... برپا می‌کنند.

 3ـ1ـ مسجد جامع کاشمر

 این بنا در مرکز شهر واقع شده و حدود سال 1213 هـ .ش. به روزگار حکمرانی عبدالعلی خان و مصطفی قلی‌خان میش مست در این شهر، هم زمان با سلطنت فتحعلی‌شاه قاجار، بنا گردیده است. بنای مسجد، ساده و دارای صحن، ایوان، شبستان ستون‌دار و غرفه‌های اطراف صحن است. ایوان مسجد 10 متر عرض و 15 متر ارتفاع دارد و شبستان‌ها روی ستون‌هایی به ارتفاع 3 متر به صورت ضربی، پوشش یافته‌اند. مقداری از ایوان و محراب را با کاشی معرّق آراسته‌اند. کتیبه‌ها به خط استاد محمد اصفهانی و کاشی‌ها به عمل استاد اسماعیل اذانی است. تاریخ 1213 هـ . ش. در بیش‌تر قسمت‌های محراب و ایوان تکرار شده است.[1]

3ـ2 ـ مدرسه‌ی علمیّه‌ی حاج سلطان

 این مدرسه که در مرکز شهر واقع گردیده متعلّق به عصر قاجار است. واقف و سازنده‌ی این مدرسه‌ حاج‌ ملّا‌‌ هادی سلطان‌العلما است.[2] این اثر فرهنگی، مذهبی و تاریخی به امکاناتی نظیر: آب،‌ برق، تلفن مجهّز شده و از معدود اماکنی است که کم و بیش تاکنون دست نخورده باقی مانده است.

هم اکنون این مدرسه دایر است و جمعی از طلّاب در آن ساکن می‌باشند، از این رو امکان بازدید عموم از آن نیست.[3]

3ـ3ـ خرابه‌های ارگ قدیم شهر

 حدود دویست سال  پیش ترشیز (کاشمر) به شکل قلعه‌ای مستحکم، با حصار و برج و بارویی نفوذناپذیر، ساکنان خود را از گزند یاغیان و مهاجمان، مصون می‌داشت. اما اکنون خرابه‌هایی از ارگ قدیم شهر  بر جای مانده که یادآور عظمت این شهر در عصر قاجار است. این آثار با بادگیری بزرگ که پس از گذشت ده‌ها سال همچنان بر فراز آن خودنمایی می‌کند در ضلع شمال غربی میدان مرکزی کاشمر قرار دارد.

3ـ4 ـ قلعه‌ی آتشگاه

 این قلعه که از یادگارهای عصر ساسانی است، بنا به نوشته‌ی مرحوم معین تا قرن هشتم هجری معمور بوده است.[4] قلعه‌ی آتشگاه در 12 کیلومتری شمال غرب کاشمر قرار دارد، در حال حاضر از این قلعه‌ی باستانی تنها دیواره‌ای مختصر و آثار غاری برجای مانده است. دهانه‌ی غار 70×120 سانتیمتر است که توسط انسان ساخته شده است، طول آن 90 متر و دارای دو شاخه است.[5] و درون آن سرشار از مناظر بکر و دیدنی است.[6]

آثار باستانی دیگری نیز در این شهرستان وجود دارند که به ذکر نام آن‌ها بسنده می‌کنیم و عبارتند از: بندشاهی، قلعه‌ی گبرحصار، بقایای قلعه‌ی خضرآباد، آسیاب‌های آبی تل‌آباد، قلعه کهنه‌ی زنده‌جان، قلعه‌ی ریگ، قبرستان فرشه، یخدان قدیمی کاشمر، قلعه دختر و قلعه‌ی پسر

3ـ5ـ یاد ترشیز

با توجّه به توضیحات صفحاتی که گذشت‌ می‌توان‌ خصوصیّات‌ هنری‌، تاریخ، سرو‌کاشمر، اماکن‌ زیارتی، مردان بزرگ این دیار، آثار باستانی‌، گردشگاه‌های این شهر را در قالب شعر« یادترشیز» بیان کرد.

نظرات

 نام:
 *نظر:

تعداد بازدید: ۲,۷۷۸,۱۰۴ نفر بازدیدکنندگان امروز: ۹۷۰ نفر بازدیدکنندگان دیروز: ۲۹۷ نفر

کلیه حقوق معنوی و محتوای این سایت متعلق به موسسه توسعه گردشگری می باشد © .
استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.

طراحی پورتال ،اجرا و پشتیبانی : توسعه فناوری اطلاعات اینتک