معرفی توانمندی شهرداری ها - کاشمر - معرفی کاشمر
۱۳۹۴/۰۴/۲۲ تعداد بازدید: ۱۹۴۲
print

شهرستان کاشمر، پس از جدا شدن شهرستان‌های بردسکن در سال 1374 هـ . ش. و خلیل‌آباد در سال 1382 هـ .ش. از آن، در حال حاضر با دو بخش مرکزی و کوه‌سرخ، با مساحتی حدود 3390 کیلومترمربّع وسعت، و با جمعیتّی در حدود 166 هزار نفر در استان خراسان رضوی واقع است.

معرفی کاشمر

موقعیت جغرافیایی شهرستان کاشمر

    شهرستان کاشمر، پس از جدا شدن شهرستان‌های بردسکن در سال 1374 هـ . ش. و خلیل‌آباد در سال 1382 هـ .ش. از آن، در حال حاضر با دو بخش مرکزی و کوه‌سرخ، با مساحتی حدود 3390 کیلومترمربّع وسعت، و با جمعیتّی در حدود 166 هزار نفر در استان خراسان رضوی واقع است.

    شهر کاشمر به عنوان مرکز این شهرستان، در فاصله‌ی 217 کیلومتری شهرستان مشهد قرار دارد. این شهرستان از غرب با شهرستان خلیل‌آباد، از شمال و شمال غرب با شهرستان‌های نیشابور، سبزوار و بردسکن از شرق و شمال شرق با تربت‌حیدریه و از جنوب  و  جنوب‌غرب با گناباد هم جوار است.

    

    آب و هوا و اقلیم

    کاشمر به دلیل پستی و بلندی مناطق مختلف آن دارای آب و هوای متنوّع و متغیّری است در قسمت‌های شمالی آن به واسطه‌ی کوهستانی بودن، زمستانی سرد، مرطوب و طولانی و تابستانی معتدل و ییلاقی دارد. در اطراف شهر هوایی نسبتاً گرم و خشک و نیمه بیابانی و در قسمت‌های جنوبی به علّت مجاورت با کویر از آب و هوای گرم و خشک بیابانی و کویری برخوردار است.

    به طور کلی شهرستان کاشمر به سه ناحیه‌ی آب و هوایی تقسیم می‌شود که عبارتند از: ناحیه‌ی آب و هوایی سرد و کوهستانی، ناحیه‌ی آب و هوایی نیمه بیابانی و آب و هوای بیابانی.

    

    پوشش گیاهی

    به دلیل تنوّع اقلیمی و تفاوت در نوع خاک، وضعیّت پوشش گیاهی در سطح شهرستان کاشمر یکنواخت نیست به طوری که در نواحی غرب و جنوب شهرستان پوشش گیاهی از تراکم کم‌تری برخوردار است. حال آن‌که قسمت‌های شرق و شمال شرق و نواحی کوهستانی شمال از تراکم بیش‌تری برخوردار است.

    گیاهان نواحی کوهستانی بیش‌تر شامل درختان بنه، بادام کوهی و بوته‌های گون (gavan)، درمنه (dormena) و دیگر گیاهان کوهی است. افزون بر این گیاهان دارویی از جمله زیره کوهی، آویشن، بومادران، بابونه، مریم گلی، کلپوره، نعـناع و ... فراوان مشـــاهده می‌گردد. بیش‌تر درّه‌های نواحی کوهستانی را درختان میوه نظیر زردآلو، هلو، گردو، انگور و ...

    و نیز درختان جنگلی نظیر چنار، سپیدار، بید، تمشک، زرشک و ... پوشانده است.

    در شرایط آب و هوایی کاشمر30 نوع از گیاهان دارویی قابلیّت کشت دارند که     عبارتند از: زنجبیل شامی، رازیانه، مریم گلی رسمی، مریم گلی آبی، گل گندم، شاه دانه، گچ دوست، ‌روناس، مارچوبه، گشنیز، سلمه، بارهنگ، گل گاو زبان، سیاه دانه و ... در کاشمر سه نوع پوشش گیاهی وجود دارد که مراتع کوهستانی شمال شهرستان به دلیل برخورداری از ریزش‌های جوی نسبتاً مناسب، دارای تنوّع رستنی‌ها بوده و بیش‌تر گیاهان خانواده گرامینه‌ها و گیاهان علفی پایا و غیرپایا و درختانی از قبیل بنه، زرشک، بادام کوهی و گونه‌های دیگر از گیاهان نظیر: کنگر، ریواس وحشی، زیره سیاه، یونجه‌های چند ساله و .... به چشم می‌خورد، در صورتی که در نواحی دشت و دامنه‌ها با توجّه به میزان بارندگی سالانه که حدود 175 میلی‌متر می‌باشد، گونه‌های گیاهی نسبت به مراتع کوهستانی ضعیف‌تر بوده و گیاهانی از قبیل       درمنه ی دشتی، خار شتری، تلخه، اسپند و ... رشد و نمو می‌کنند و سرانجام در نواحی جنوبی شهرستان گیاهان مراتع کویری با شرایط خاصّ خود از جمله ریشه‌های بلند و برگ‌های کوچک و خاردار وجود دارند.

    

 

نظرات

 نام:
 *نظر:

تعداد بازدید: ۲,۷۷۸,۱۰۰ نفر بازدیدکنندگان امروز: ۹۶۶ نفر بازدیدکنندگان دیروز: ۲۹۷ نفر

کلیه حقوق معنوی و محتوای این سایت متعلق به موسسه توسعه گردشگری می باشد © .
استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.

طراحی پورتال ،اجرا و پشتیبانی : توسعه فناوری اطلاعات اینتک