مطالب - گردشگری سلامت - عوامر تاثیرگذار در گردشگری سلامت
۱۳۹۴/۱۱/۰۷ تعداد بازدید: ۴۱۰
print

عوامل موثر بر موفقیت  کشورها در گردشگری سلامت
1- سیاست ها و مقررات
شکل گیری بازار باز خدمات تندرستی در کشورها رابطه مستقیمی با سیاست های فرابخشی و بخشی دولت ها دارد.آزادسازی اقتصادی و بهبود روابط سیاسی با سایر کشورها و مقررات روادید از سیاست های تاثیرگذار فرابخشی می باشند. همچنین سیاست های خاص بخش تندرستی، مانند خصوصی سازی، پوشش های بیمه ای گسترده منطقه ای و یا تکمیلی دولتی نیز بر شکل گیری بازار اینگونه خدمات تاثیر دارند.
2- میزان استفاده از علوم و فناوری پیشرفته
میزان بهره گیری بیمارستان ها از فناوری های نوین علت برتری برخی کشورها در استفاده بیشتر و بهتر از بازار خدمات تندرستی سایر کشورها است. چرا که شایع ترین علت برای مسافرت بیماران بین المللی دسترسی به خدمات تخصصی وابسته به تکنولوژی های پیشرفته می باشد.
3- هزینه ارائه خدمات تندرستی
هزینه ارائه خدمات تندرستی، تاثیر مستقیمی بر تصمیم به درمان دارد.  اختلاف نسبی هزینه ها در دو کشور موجب جذب بیماران به کشور دیگر با کیفیت مشابه خدمات می باشد. در صورتی که ارائه خدمات از سطح بالاتری برخوردار باشد و هزینه کمتری به دنبال داشته باشد این امر تشدید خواهد شد.
4- نظام بیمه درمانی کشور
گستردگی و تنوع خدمات بیمه ای و آزادی در انتخاب و حضور بیمه های خصوصی تحرک و رقابت پذیری بخش خدمات تندرستی را بالا می برد. کشوری که بتواند با سیاست های خوب خود در راستای نظام و مدیریتی قوی، بیمارستان ها و خدمات تندرستی خود را جزء پوشش های بین المللی بیمه قرار دهد خواهد توانست بیماران بیشتری را جذب نمایند.
5- زیر ساخت های ارتباطات و حمل و نقل
بازار تجارت خدمات تندرستی مانند همه بازارهای دیگر کالا و خدمات، شدیداً تحت تأثیر نظام ارتباطات و حمل و نقل می باشد.  اطلاع رسانی و ارائه مشاوره قبل از سفر در جذب بیمار خارجی حائز اهمیت است و کیفیت خدمات مسافرت در انتقال بیمار موثر می باشد. در اینجا کیفیت، سرعت، دقت و قیمت شاخص های اصلی در ارزیابی ضعف و قوت کشورها می باشد.
6- وضعیت سلامت کشور
موفقیت هر کشور در جذب و درمان بیماران خارجی همراهی مستقیم با وضعیت سلامت آن دارد. هم هر دو دارای زیر بناها و علل مشترک می باشند و هم بالا بودن سطح سلامتی در جلب توجه بیماران خارجی موثر است.
7- مناسبات جهانی و منطقه ای
تفاهم نامه های تجاری دو یا چند جانبه در تقویت مبادله بیمار موثرند.  موانع فراوانی از جمله مقررات بروکراتیک روادید، گمرک و اقامت از اثر چنین تفاهم نامه هایی می کاهند.

8- تشابه های فرهنگی و زبانی
دریافت درمان در یک کشور بیگانه همواره با استرس های مضاعف همراه است.  زبان و فرهنگ مشترک یکی از مهمترین عوامل در کاستن از این فشارها می باشد.
9- نزدیکی جغرافیایی
نزدیکی جغرافیایی ارائه خدمات سرپایی، ارسال اطلاعات پزشکی و ویزیت های قبل از عمل را تسهیل نموده و هزینه های مسافرت را کاهش می دهد.
10- جاذبه های طبیعی و زیر ساخت های گردشگری
درمان بیماران خارجی پیوند عمیقی با صنعت گردشگری دارد. کیفیت خدمات گردشگری و هتل دارای حامل موثری در جلب رضایت بیمار و همراهان وی می باشد. به علاوه توریسم پزشکی یکی از موضوعات مشترک در خدمات تندرستی و گردشگری است.تعداد بازدید: ۲,۷۷۹,۶۴۰ نفر بازدیدکنندگان امروز: ۷۲۲ نفر بازدیدکنندگان دیروز: ۳۰۳ نفر

کلیه حقوق معنوی و محتوای این سایت متعلق به موسسه توسعه گردشگری می باشد © .
استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.

طراحی پورتال ،اجرا و پشتیبانی : توسعه فناوری اطلاعات اینتک