مطالب - گردشگری طبیعت - مناطق حفاظت شده استان - پناهگاه حیات وحش حیدری - پناهگاه حیات وحش حیدری
۱۳۹۴/۰۷/۱۴ تعداد بازدید: ۱۴۱۱
print

پناهگاه حیات وحش حیدری با70کیلومترفاصله در شمال و شمال غربی شهرستان نیشابور ، در مرز با شهرستان های قوچان و چناران قرار گرفته است.

پناهگاه حیات وحش حیدری
پناهگاه حیات وحش حیدری با70کیلومترفاصله در شمال و شمال غربی شهرستان نیشابور ، در مرز با شهرستان های قوچان و چناران قرار گرفته است. مسیر دسترسی به پناهگاه حیدری از نیشابور،به سمت شمال بعد از گذر از روستای اندر آب،نصیرآباد،دهنه حیدری و همچنین شهر جدید فیروز و معدن سنگ فیروز می باشد. پناهگاه حیات وحش حیدری منطقه ای است کوهستانی با پوشش گیاهی  مناسب و باتپه ماهورهای منفرد ودره های نسبتا عمیق که یکی از بهترین زیست گاه های جانوری خصوصا نژاد قوچ ومیش اوریال می باشد. پوشش گیاهی  منطقه در دره های جنوبی خصوصا زو برمهان ،دره دهنه حیدری،زو شریف، زو جزیره و خشگه زو از ترکیب بندی زیبا و تراکمی مناسب برخوردار است . پوشش درختی غالب منطقه از گونه ای سوزنی برگ بومی از خانواده سروها به نام "ارس"است که عمر اغلب آنها بیش از هزار سال می باشد. از درخچه های منطقه  می توان بهنسترن و زشک  اشاره کرد. مساحت محدوده پناهگاه 55هزار هکتار می باشد.
از منابع آبی می توان به رودخانه  دائمی دهنه حیدری اشاره کرد که در دامنه های  ارتفاعات منطقه جریان دارد.این منطقه در سال های پر برف به مدت 2الی3ماه پوشیده ازبرف  است که این امر موجب می شود که تا علوفه  منطقه در زیر پوششی از برف  مدفون شده و از دسترس گیاهخواران خصوصا قوچ ومیشخارج گردد که موجبات کوچ  آن ها به طرف  دامنه ها و اراضی پایین دست وحتی حواشی وکناره رودخانه را فراهم می آورد.ولی در طول ماه های گرم سال ،گونه های حیات وحش درارتفاعات منطقه زندگی می کنند. پوشش گیاهیرا نیز انواع گیاهان درختی ،درخچه ای؛بوته ای وعلفی تشکیل می دهند،گونه های عمده گیاهی محدوده شامل گل گندم، گوش بره(مریم گلی یا سالویا)،گل ماهور یا خر گوشک ،چوبک،  ورک، شمعدانی وحشی با گل های بنفشه، آلبالوی وحشی،  درمنه کوهی، پنیرک قاصدک (گل میمون)، گل شیپوری، کور، زنبق، شوکران، سوسن ،شنگ ،قدومه ،والک، پیاز کوهی، داوودی ،بومادران، ماشک گل خوشه ای بنفش، کسیه کشیش ،شب بو ،درخچه شیر، خشت بوته کما، آنقوزه، آویشن کوهی، لاله کوهی و گل پر می باشد.
جمعیت گونه جانوری منطقه از موقعی که تحت کنترل و حفاظت ،سازمان حفاظت میحط زیست قرار گرفته است،تثبیت گردیده ورو به تزاید است و زیستگاه مناسبی برای حیوانات وحشی از جمله قوچ ومیش رویال (تعدادتقریبی 3500راس)،پلنگ(تعدادتقریبی10قلاده)،گربه وحشی، خوک وحشی، روباه معمولی، شغال، خرگوش وحشی، تشی ،رودک و مانند اینها و انواع پرندگان از جمله کبک معمولی، تیهو، سینه سیاه، باقرقره کبوتر چاهی، قمری ،کلاغ معمولی،کلاغ ابلغ، زاغی کوکر وانواع پرندگان شکاری قرقی، شاهین ،دلیجه واز لاشخوار ها کرکس و از  پرندگان شب فعال گونه ای مانند جغد و انواع خزندگان از جمله مار کبری، افعی ،مارمولک، آگاما ،لاک پشت گردیده است.


مطالب مشابه


تعداد بازدید: ۲,۵۹۰,۵۲۱ نفر بازدیدکنندگان امروز: ۹۶ نفر بازدیدکنندگان دیروز: ۴۲۶ نفر

کلیه حقوق معنوی و محتوای این سایت متعلق به موسسه توسعه گردشگری می باشد © .
استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.

طراحی پورتال ،اجرا و پشتیبانی : توسعه فناوری اطلاعات اینتک