مطالب - گردشگری طبیعت - مناطق حفاظت شده استان - دریاچه بزنگان - دریاچه بزنگان
۱۳۹۴/۰۷/۱۴ تعداد بازدید: ۱۲۲۳
print

دریاچه بزنگان یا (کل بی بی ، گل بی بی) بزرگترین دریاچه طبیعی ایران می باشد و در جنوب رشته کوه های هزار مسجد در 6029 طول شرق جغرافیایی و 130 کیلومتری جاده مشهد – سرخس بعد از کوه های مزدوران (مزداوند) در منطقه شهرستان سرخس و فاصله 5 کیلومتری از دهستان بزنگان واقع شده است .

دریاچه بزنگان
دریاچه بزنگان یا (کل بی بی ، گل بی بی) بزرگترین دریاچه طبیعی ایران می باشد و در جنوب رشته کوه های هزار مسجد در 6029 طول شرق جغرافیایی و 130 کیلومتری جاده مشهد – سرخس بعد از کوه های مزدوران (مزداوند) در منطقه شهرستان سرخس و فاصله 5 کیلومتری از دهستان بزنگان واقع شده است . ارتفاع این دریاچه از سطح دریا 850 متر است و به لحاظ آب و هوایی در ناحیه ای معتدل با بارش کم (حدود300/200میلیمتر در سال) قرار گرفته در نتیجه از اوایل خرداد تا شهریور آب و هوا خشک و خیلی گرم است . متوسط عمق آب 6 متر و بیشترین ژرفای دریاچه بیش از 11 متر اندازه گیری شده است و مساحت آن در حدود 690000 متر مربع می باشد .
منشاء تامین آب دریاچه نیز باران ، یک ورودی آب اندک و چشمه یا چشمه های زیر دریاچه می باشد . طعم آب نیز کمی تلخ و شورمزه است . این دریاچه و محیط پیرامون آن زیست گاه مناسبی برای ماهیان ، جانوران و پرندگان مهاجر زمستان گذرا ، بهار گذرا و بومی است .
ماهی بومی دریاچه از همان نوع شیرماهی موجود در دیگر رودخانه های استان می باشد ولی بزنگان زیستگاه خوبی نیز برای چند نوع ماهی کپور شده است .ماهیگیران قدیمی تراظهار می دارند که در خلال سال های 56/1355 ماهی قزل آلا نیز در این جا رهسازی شده و تا سال های بعد صید می شد . این دریاچه به عنوان تنها «اثر طبیعی ملی» استان خراسان شناخته می شود . غاربزنگان نیز در 6 کیلومتری جنوب غربی روستای بزنگان واقع شده و قدمت آن به لحاظ آثار بدست آمده یه پیش از میلاد بر می گردد .
غاربزنگان آهکی بوده و دارای ستون های استالاگتیت و استالاگمیت می باشد . کف غار خاکی و صاف و دهانه آن رو به شمال قرار دارد و در داخل آن نیز آب آشامیدنی وجود دارد و از مهمترین غارهای استان به شمار می رود . متاسفانه با هجوم بی امان طبیعت دوستان و ماهیگیران به این دریاچه و عدم رعایت مسایل زیست محیطی اطراف دریاچه پر از آشغال و انواع زباله می باشد .


مطالب مشابه


تعداد بازدید: ۲,۵۹۰,۵۲۷ نفر بازدیدکنندگان امروز: ۱۰۲ نفر بازدیدکنندگان دیروز: ۴۲۶ نفر

کلیه حقوق معنوی و محتوای این سایت متعلق به موسسه توسعه گردشگری می باشد © .
استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.

طراحی پورتال ،اجرا و پشتیبانی : توسعه فناوری اطلاعات اینتک