مطالب - گردشگری طبیعت - مناطق حفاظت شده استان - منطقه حفاظت شده باغ کشمیر - منطقه حفاظت شده باغ کشمیر
۱۳۹۴/۰۷/۱۴ تعداد بازدید: ۱۱۹۹
print

نطقه باغ کشمیر در سال 1375 مدت 5 سال شکار ممنوع اعلام شد و به علت وجود جنگل های پسته وحشی در سال 1381تبدیل به منطقه حفاظت شده جنگلی گردید .

منطقه حفاظت شده باغ کشمیر
منطقه باغ کشمیر در سال 1375 مدت 5 سال شکار ممنوع اعلام شد و به علت وجود جنگل های پسته وحشی در سال 1381تبدیل به منطقه حفاظت شده جنگلی گردید . این منطقه در 55کیلومتری شمال تربت جام و در 39/60 الی 26/60 طول شرقی و 55/35 الی 40/35 عرض شمالی واقع شده است . وسعت منطقه 20299 هکتار و دارای ارتفاع 940 تا 1649 متر می باشد . وضعیت توپوگرافی آن کوهستانی ، تپه ماهور و منطقه با ارزشی از نظر وجود جنگل های پسته وحشی است ، درختان پراکنده پسته وحشی از جمله شاخص های منحصر به فرد منطقه بوده که ارزش زیادی به آن می دهد نگهداری و حفاظت از جمعیت وحوش و تکثیر طبیعی آنان از جمله اهداف حفاظت از منطقه می باشد .
پوشش گیاهی در این منطقه شامل ، پسته وحشی ، بادام ، درمنه ، آویشن ، کاکوتی، زیره وحشی ، زالزالک ، اسپند ، بارهنگ می باشد . از حیات وحش منطقه نیز می توان به قوچ و میش ، گراز ، گربه وحشی ، گرگ ،  روباه ، شغال و پرندگان آن کبک ، تیهو ، سارگپه ، بلدرچین ، کلاغ ، سبزقبا ، شاهین ، قمری ، سهره ، قرقی ، عقاب اشاره کرد .
با توجه به کوهستانی بودن منطقه تعداد 14 چشمه در نقاط مختلف آن شناسایی شده که از جمله آنها چشمه چاه بالا ، بیگ مراد ، حلقگی ، چهارسبز ، پلنگی ، زیری ، شله ، گله گاش و چشمه چاه بوناک قابل ذکر می باشد .
جنگل ها و توده های درختان پسته وحشی از قدیم الایام در منطقه باغ کشمیر بصورت پراکنده وجود داشته و به عنوان یکی از ذخیره گاه های ژنتیکی برای پسته محسوب می شود لذا حفاظت از آن و حفظ و تکثیر طبیعی وحوش از جمله اهداف  حفاظت از منطقه می باشد  .


مطالب مشابه


تعداد بازدید: ۲,۵۹۰,۵۱۱ نفر بازدیدکنندگان امروز: ۸۶ نفر بازدیدکنندگان دیروز: ۴۲۶ نفر

کلیه حقوق معنوی و محتوای این سایت متعلق به موسسه توسعه گردشگری می باشد © .
استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.

طراحی پورتال ،اجرا و پشتیبانی : توسعه فناوری اطلاعات اینتک