مطالب - گردشگری تاریخی - جاذبه های تاریخی چناران
۱۳۹۴/۰۷/۲۶ تعداد بازدید: ۱۹۸۷
print

برج رادکان اولین برج در جهان است که از افتخارات بزرگ ایرانیان در چناران است که تاکنون علی رغم پژوهش‌های صورت گرفته تنها بخشی از هویت نجومی این برج مشخص شده است.

برج رادکان اولین برج در جهان است که از افتخارات بزرگ ایرانیان در چناران است که تاکنون علی رغم پژوهش‌های صورت گرفته تنها بخشی از هویت نجومی این برج مشخص شده است.
برج تاریخی رادکان تنها برجی است در جهان که توانایی تعیین چهار فصل سال، سال کبیسه و آغاز نوروز را دارد. این برج اثر ریاضی دان، ستاره شناس و دانشمند بزرگ ایرانی، خواجه نصیرالدین طوسی است که در سال. 660 هجری قمری به دستور این دانشمند بزرگ ساخته است.
برج به ۱۲ دیوار خشتی بیرونی با پهنا و بلندی پایه گذاری شده که برج را به ۱۲ بخش ۳۰ درجه‌ای تقسیم می‌شود و هر دیواره ۳۰ درجه از زاویه افق را دربر می‌گیرد، دو در دیوار مقابل هم ساخته شده و بر دیواره ۳۶۵ ترک نی ستونی وجود دارد که برج را به ۳۶ ترک ۱۰ درجه‌ای تقسیم کرده‌است.
انتخاب مکان درها، دریچه‌ها در برج اتفاقی نیست، درها درست در راستای طلوع یلدایی (آغاز زمستان) و غروب آغاز تابستان در پهنه برج ساخته شده‌است. زیباترین قسمت بنا در بخش فوقانی آن قرار دارد، که عبارت از دو ردیف قطار بندی و دو کتیبه کوفی و پهلوی است که در میان تزئینات آجرکاری و گچ بری که نام بانی و تاریخ ساخت بر آن نوشته شده‌است. طرح داخلی گنبد رادکان مدور و دارای نمایی ساده و اندود گچ و آهک است. برج رادکان در 80 کیلومتری مشهد در مسیر چناران در محل شهر قدیم رادکان قرار دارد.

مطالب مشابه


تعداد بازدید: ۳,۰۵۷,۲۱۶ نفر بازدیدکنندگان امروز: ۱۱۱ نفر بازدیدکنندگان دیروز: ۱,۳۶۵ نفر

کلیه حقوق معنوی و محتوای این سایت متعلق به موسسه توسعه گردشگری می باشد © .
استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.

طراحی پورتال ،اجرا و پشتیبانی : توسعه فناوری اطلاعات اینتک