پروژه ها - دانستنی های سفر - هواپیمایی ماهان
۱۳۹۴/۰۹/۲۳ تعداد بازدید: ۵۴
print

شرکت هواپیمایی ماهان، به عنوان اولین شرکت هواپیمایی خصوصی ایران، فعالیت خود را از سال ۱۳۷۱، در شهر کرمان آغاز کرد.

ناوگان هواپیمایی ماهان
ناوگان این شرکت هم اکنون متشکل از ۵۸ فروند هواپیمای مسافربری و باری شامل شانزده BAE 146-300"" با  ظرفیت ۱۱۲ نفر، چهارده ایرباس "A300-600" با  ظرفیت ۲۵۶ نفر، ده فروند ایرباس "A310-300" با ظرفیت ۲۰۲ نفر، شش فروند ایرباس  "A300-B4/B2" با ظرفیت ۲۵۴ نفر، سه فروند ایرباس A340-300"" با ظرفیت ۲۲۱ نفر، دو فروند بوئینگ "747-300" با ظرفیت ۴۶۲ نفر و دو فروند ایرباس"A320" با ظرفیت ۱۵۶ نفر می‌باشد.
 کلاس‌های پروازی هواپیمایی ماهان
پروازهای داخلی
کلاس تجاری

    دارای کابین‌هایی با فضای کافی جهت استراحت و امکان تنظیم صندلی
    ارائه سرویس انتخاب غذای ویژه ایرانی و بین‌المللی و انواع نوشیدنی

کلاس اکونومی

    فضای صندلی ۳۱ اینچ
    ارائه سرویس انواع نوشیدنی


پروازهای خارجی
کلاس تجاری

    دارای کابین‌هایی با فضای کافی جهت استراحت و امکان تنظیم صندلی
    ارائه سرویس انتخاب غذای ویژه ایرانی و بین المللی و انواع نوشیدنی
    قابلیت انتخاب از میان فیلم‌های ارائه شده توسط میهماندار و استفاده از سیستم پخش DVD /MP3 ، جهت دیدن فیلم‌ها و شنیدن موسیقی‌های متنوع، در پروازهای بالای سه ساعت
    ارائه کیف ملزومات بهداشتی, آرایشی وتحریری، به عنوان هدیه به مسافران
    ارائه هدیه به کودکان دو تا دوازده سال جهت سرگرمی
    وجود پتو و بالش ضدعفونی وبسته بندی شده در کلیه پروازها

 کلاس معمولی

    فضای صندلی ۳۱ اینچ
    ارائه سرویس انواع نوشیدنی و سرو غذا

مقدار بار مجاز در هواپیمایی ماهان

حداکثر بار مجاز در پروازهای داخلی در کلاس پروازی اکونومی ۲۰ کیلوگرم و در کلاس بیزنس ۲۵ کیلوگرم می‌باشد. همچنین در پروازهای خارجی در کلاس پروازی اکونومی ۳۰ کیلوگرم و برای کلاس بیزنس ۴۰ کیلوگرم می‌باشد.
 
باشگاه مسافران هواپیمایی ماهان


هواپیمایی ماهان دارای سه سطح عضویت است که براساس مسافت‌ و کلاس پروازی به اعضای خود امتیاز می‌دهد. به محض وارد شدن ۱۵۰۰ مایل اعتبار به حساب مسافر، وی کارت عضویت خود را دریافت خواهد کرد. در سطح نقره‌ای، این مقدار به ۲۵ هزار مایل و در سطح طلایی به ۵۰ هزار مایل افزایش می‌یابد. ازجمله مزایای اعضای طلایی میتوان به نیم بها بودن پرواز با ماهان ایر و حمل ۱۵ کیلوگرم بار اضافی اشاره کرد. همچنین با ثبت نام اینترنتی، هریک از مشتریان می‌توانند ۳۰۰۰ امتیاز دریافت نمایند. 
 
دیگر امکانات

این شرکت امکان خرید بلیت به صورت آنلاین و البته تنها از طریق کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب، برای مشتریان خود فراهم کرده است. همچنین هرگونه تغییر احتمالی پروازها را از طریق سامانه پیام کوتاه و ایمیل به مسافران اعلام خواهد کرد.
از دیگر امکانات این شرکت می‌توان به امکان سفارش غذای خاص برای مسافران در پروازهای خارجی، حداقل تا ۷۲ ساعت پیش از پرواز اشاره نمود.
 
تاریخچه هواپیمایی ماهان

شرکت هواپیمایی ماهان، به عنوان اولین شرکت هواپیمایی خصوصی ایران، در سال ۱۳۷۱، در شهر کرمان تأسیس شد و پس از یک سال، در سال ۱۳۷۲ فعالیت خود را به‌ طور جدی با به راه انداختن پرواز تهران – کرمان آغاز کرد.
نام این شرکت برگرفته از شهری است به همین نام، که در ۳۵ کیلومتری کرمان واقع شده است. در آغاز کار، ناوگان این شرکت محدود به ۴ هواپیما می‌شد که دولت مصر آن‌ها را درازای بدهی خود به ایران واگذار کرده بود. عمده‌ترین سهام‌دار این شرکت، مؤسسه خیریه مولی الموحدین است که ما به ازای ریالی این ۴ هواپیما را به دولت پرداخت نمود. در حال حاضر این شرکت به ۵۲ مقصد در کشورهای مختلف آسیا، اروپا و خاورمیانه پرواز مستقیم دارد.
هواپیمایی ماهان در سال ۲۰۱۴ میلادی توانست در صدر شرکت‌های هواپیمایی داخلی در انتقال مسافر قرار گیرد.
 
حوادث عمده

 در دوازدهم شهریور سال ۱۳۹۰ هواپیمای ایرباس این شرکت به شماره پرواز ۶۱۳، که از تهران عازم مشهد بود در ساعت ۲۲:۳۰ در فرودگاه مشهد دچار سانحه شد.این پیشامد که حدود ساعت ۲۴ و هنگام فرود در باند فرودگاه به علت ترکیدگی چرخ جلو، به وجود آمد، تلفات جانی شدیدی در بر نداشت و تنها برخی از سرنشینان، ازجمله محسن رضایی دچار جراحاتی شده‌اند.


دفتر مرکزی هواپیمایی ماهان

تهران، بزرگراه جناح، خیابان آزادگان (روبروی مترو صادقیه) ، شماره ۲۱، برج ماهان


تعداد بازدید: ۳,۲۶۰,۸۸۵ نفر بازدیدکنندگان امروز: ۲۵۲ نفر بازدیدکنندگان دیروز: ۱,۴۴۴ نفر

کلیه حقوق معنوی و محتوای این سایت متعلق به موسسه توسعه گردشگری می باشد © .
استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.

طراحی پورتال ،اجرا و پشتیبانی : توسعه فناوری اطلاعات اینتک